Summary

Četvrta po redu rekapitulacija, druga godina zaredom sa 23%+ prinosom S&P 500 indeksa. Ako izuzmemo kovid godinu, period od 2019. do 2024 liči na period 1995-1999. Možda se pitate: da li ovim želim da kažem da očekujem veliki pad berze? Apsolutno ne. Znate šta mislim o predviđanjima…

Umesto nagađanja, nastavljam da dosledno gradim portfolio prema jasno definisanoj i čvrsto postavljenoj strategiji. Šta god budućnost donela, neka bude tako. Moj cilj ostaje isti: kontinuirano ulaganje u kvalitetne kompanije koje se nalaze u pristupačnim cenovnim zonama, s verom da dugoročna disciplina donosi rezultate.

Pa da pređemo na detalje…

Da vidimo šta kažu brojevi

Svako ko ulaže u pojedinačne akcije treba da ima benchmark – merilo uspešnosti svog investiranja. Najčešće je to neki od berzanskih indeksa, a izbor zavisi od vrsta akcija koje čine vaš portfolio. Na primer, ako ulažete u akcije nemačkih kompanija, prirodno je da za benchmark koristite DAX indeks. S druge strane, ako se fokusirate na američke small-cap akcije, MSCI USA Small Cap Index bio bi odgovarajući izbor.

Moj portfolio se uglavnom sastoji od akcija najvećih američkih kompanija, pa je logično da za benchmark koristim S&P 500 indeks.

Merenje rezultata je ključni proces za svakog ko ulaže u pojedinačne akcije, jer je cilj uvek isti – ostvariti veći prinos od indeksa. Zašto je to važno? Zato što postoji mnogo strategija koje mogu doneti bolje rezultate od tržišnog proseka, ali još više onih koje ne mogu. Investiranje je jedno od onih područja gde oni koji znaju jako malo (npr. ulažu pasivno u ETF) često postižu bolje rezultate od onih koji misle da znaju puno.

Ako investitor nije spreman da konstantno uči, prilagođava i poboljšava svoju strategiju, možda je bolje da se okrene pasivnom ulaganju u ETF-ove. Alternativno, može veći deo sredstava prebaciti u ETF, a manji deo zadržati za “igranje”.

Iako postoje strategije koje funkcionišu, nijedna od njih ne funkcioniše uvek. Biće perioda, čak i dužih, kada će vaša strategija donositi slabije rezultate od indeksa. Pitanje je, dakle, koliko dugačak vremenski period treba posmatrati da bi procena bila relevantna? Po mom mišljenju, barem pet godina – uz uslov da taj period obuhvata i bullish i bearish godine.

Posle jake 2023. godine, usledila je još jača 2024. godina. Prateći kompanije iz svog investicionog univerzuma, primetno je da je sve manje prilika koje obećavaju zadovoljavajuće petogodišnje prinose. Drugim rečima, čini se da su cene akcija precenjene.

S vremena na vreme, ipak, pojave se zanimljive prilike – obično kada se kompanije suočavaju s određenim problemima. Kompanije u mom investicionom univerzumu prošle su rigorozne kvalitativne i kvantitativne provere i s pravom se mogu smatrati najkvalitetnijim kompanijama na svetu. Upravo taj kvalitet i iskustvo u rešavanju problema u prošlosti povećavaju verovatnoću da će se i novi izazovi uspešno prevazići.

Naravno, neću uvek biti u pravu – niti je potrebno. Dovoljno je da nekoliko vrlo dobrih odluka donese natprosečne rezultate.

‘Even the best investment analyst is going to be right just two out of three times.’         
Sir John Templeton

‘Maybe you’re right 5 or 6 times out of 10. But if your winners go up 4- or 10- or 20-fold, it makes up for the ones where you lost 50%, 75%, or 100%.’
Peter Lynch

Ako se dobro sećam, Charlie Munger je jednom rekao da su za izvanredne rezultate njega i Buffetta zaslužne svega dvanaestak ključnih investicionih odluka. Dakle, nije poenta biti u pravu uvek – već donositi nekoliko sjajnih odluka koje će doneti izvanredne prinose.

Moj zadatak je jednostavan: da pratim strategiju koja maksimalno povećava šanse za uspeh prilikom svakog ulaganja.

Prinose indeksa u poslednjih nekoliko godina možete pogledati na linku. Ovo su prinosi uključujući i dividende.

S&P 500 Index - Historical Annual Data

Evo kako izgleda grafikon iz alata mog brokera za 2024. godinu: zelena-crvena linija predstavlja prinos mog portfolija, dok plava linija pokazuje prinos S&P 500 indeksa.

Na slici je prikazano stanje od 03.01.2024. do 03.01.2025. godine. U tom periodu, prinos S&P 500 indeksa iznosio je 24,58%, dok je prinos mog portfolija dostigao 35,95%.

Kao što sam već isticao u prethodnim rekapitulacijama, moja strategija je pre svega defanzivna i trebala bi da pruža bolje rezultate u lošim vremenima, kada tržišta prolaze kroz padove. Upravo zato me ovakav rezultat u ovako snažnoj godini za tržišta iskreno iznenadio i bio potpuno neočekivan.

Svesan sam da su ovakvi rezultati, koji znatno nadmašuju tržišni prosek, teško održivi na duže staze. Međutim, svakako se neću žaliti ako se s vremena na vreme dogodi ovakva godina. Ona svakako dodatno motiviše i potvrđuje značaj pažljivo osmišljene strategije i dugoročnog pristupa investiranju.

Dividenda.rs

Godina 2023. bila je najskromnija po broju objavljenih članaka – svega 6! Ipak, 2024. godina donosi značajan preokret, sa rastom od čak 100% (nadmašili smo čak i S&P 500) – objavljeno je ukupno 12 članaka!

Ne očekujte preterano veliki rast broja članaka u budućnosti. Pišem isključivo kada imam šta da kažem, jer verujem da je kvalitet važniji od kvantiteta. Sadržaj sigurno neću “forsirati” samo da bih ispunio neki zamišljeni cilj ili statistiku.

Pored članaka, sajtu sam ove godine dodao i novi meni: Moj portfolio. Na toj stranici možete pratiti broj pozicija u mom portfoliju, kao i kako se moji rezultati porede sa SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY).

Takođe, krajem avgusta otvorio sam stranicu na Patreonu, gde možete pronaći više informacija na pomenutoj stranici Moj portfolio.

Nastavio sam saradnju sa momcima iz The FALCON Methoda, koji rade odličan posao u Mađarskoj u obrazovanju malih investitora, i čiji internacionalni mesečni newsletter postiže izvanredne rezultate. Objaviću uskoro poseban članak o tome.

Ako ste zainteresovani za mesečni newsletter, pišite mi – dobićete ozbiljan popust na pretplatu, ali želim prvo da budem siguran da potpuno razumete šta kupujete. Nije cilj da povećavamo broj pretplatnika, već da okupimo investitore čiji dugoročni ciljevi se poklapaju sa našima.

A što se tiče investiranja…

Investiciona strategija nije nešto fiksno. Ona se stalno razvija sticanjem novih znanja i iskustava. Moja lista na Goodreads-u prepuna je pročitanih knjiga, ali i onih koje strpljivo čekaju svoj red. Svaki put kada naiđem na preporuku, dodam je na listu – koja tako, paradoksalno, postaje sve duža što više čitam. 🙂

Na toj listi čekala je i knjiga Just Keep Buying autora Nicka Maggullija. Verovao sam da je knjiga dobra jer Nick vodi blog Of Dollars And Data, koji redovno pratim i koji mi uvek odgovara sadržajem. Međutim, knjigu sam dugo odlagao zbog drugih naslova. Pogrešio sam! Ovo je jedna od boljih knjiga za investitore koji su tek na početku svog puta.

Nick je čovek brojeva. Sve što piše potkrepljuje dokazima, što mi se kao ljubitelju analitike izuzetno dopada. Knjiga je svojevrsna zbirka činjenica o tome šta brojevi govore o štednji i investiranju. Sadrži odgovore na mnoga pitanja koja muče investitore početnike, ali i na pitanja koja početnici još nisu ni postavili, a koja će se neminovno pojaviti tokom njihovog investicionog razvoja.

Postavlja se pitanje – kakvu ulogu imaju brojevi u investiranju? Problem s investiranjem je što ono nije deterministička nauka. Znamo prošlost i možemo je analizirati, ali je nemoguće predvideti budućnost. Ne postoji nikakva formula, ma koliko komplikovana bila, koja garantuje bolje prinose od tržišta u celini. Kada naiđete na reklame poput: “Discover Trading Bots – Make money while sleeping”, jednostavno kliknite na X i uštedite vreme i novac.

Brojevi su ipak izuzetno važni. Oni nam pomažu da shvatimo šta investiranje može da nam donese, šta je realno očekivati, a šta nije. Pored toga, brojevi imaju i psihološku ulogu – daju nam snagu da istrajemo u lošim vremenima i vraćaju nas u realnost kada stvari postanu “previše dobre”.

Zaključak je jednostavan: čitajte što više i učite. A sada, prelazimo na konkretne investicione aktivnosti.

Bila je ovo još jedna mirna godina. Pet puta sam kupovao i jednom prodavao, tačnije prodao polovinu jedne od mojih prvih pozicija.

  • 4. mart: Povećao sam postojeću poziciju za 50%. Reč je o kompaniji čije sam akcije kupovao krajem 2022. i početkom 2023. Ova kupovina trenutno je u plusu 44%. Zanimljivo, već 6. marta cena je krenula konstantno da raste. Da li sam to mogao predvideti? Naravno da ne! Čista sreća.

  • 15. april: Bio je najaktivniji dan u godini. Prepolovio sam poziciju u jednoj kineskoj kompaniji (moja najveća greška do sada), realizovao gubitak i novac uložio u dve transakcije:

    • Duplirao sam postojeću poziciju u drugoj kompaniji.
    • Otvorio sam novu poziciju u drugoj od dve kineske kompanije koje se nalaze na EVA Monster listi i u koju sada, posle detaljnih analiza imam više poverenja.
      Rezultati: nova pozicija je trenutno u plusu 38%, dok je dodatna kupovina postojeće pozicije u plusu 5%.
  • Početak septembra: Otvorio sam poziciju u novoj kompaniji, koju sam krajem oktobra duplirao. Trenutni rezultati su -11,5% i +7%. Važno je napomenuti da druga kupovina nije bila rezultat pada cene, već planirano pojačavanje inicijalne “mini” pozicije.

To bi bilo to što se moje aktivnosti tiče, a sada bi valjalo reći par reči o otvaranju pozicija.

Otvaranje pozicije u portfoliu – kada i kako?

Kada, koliko i šta kupovati? Sve su to pitanja koja značajno utiču na krajnji rezultat investiranja. Kao što je već mogli da naviknete, ne postoji univerzalno pravilo. Svaki investitor treba da razvije strategiju prilagođenu svojim ciljevima i toleranciji na rizik – onu sa kojom može da mirno spava.

Trenutno je moj plan da izgradim portfolio od 25–30 pozicija, birajući iz investicionog univerzuma koji obuhvata oko 60 kompanija čije bih akcije želeo da posedujem. Ubeđenja u vezi sa kvalitetom tih kompanija nisu jednaka. Neke smatram vrhunskim, dok su druge nešto manje kvalitetne. Na osnovu tog nivoa ubeđenja definišem ciljne veličine pozicija u portfoliju. Najkvalitetnije kompanije zauzimaju 6–8% ukupne vrednosti portfolija, dok su ciljne veličine za kompanije nižeg kvaliteta 4–5% i 2–3%. Kao referentnu vrednost portfolija uzimam projekciju njegove vrednosti za pet godina, jer je planiranje na duži vremenski rok otežano zbog neizvesnosti i mogućih promena na profesionalnom i porodičnom polju.

Za svaku kompaniju postavljam dve cene: prva je cena po kojoj smatram da je akcija već atraktivna za kupovinu, dok je druga “no-brainer” cena – nivo po kojem je kupovina očigledno povoljna. Na primer, za kompaniju X, cena koja je već privlačna za kupovinu može biti 80$, dok bi “no-brainer” cena bila 60$. Ako je željena pozicija vredna 6.000$, a cena akcija padne na 78$, postavlja se ključno pitanje: šta učiniti? Da li odmah uložiti svih 6.000$, uložiti samo 3.000$, ili započeti sa manjim iznosom, recimo 500$?

Odgovor zavisi od ličnih preferencija: šta biste više žalili – da ste u potpunosti izgradili poziciju po toj ceni, a cena nastavi da pada, recimo do 50$, ili da ste kupili samo manji deo pozicije, a cena počne da raste i ne vrati se uskoro ispod 80$? Nijedan scenario nije idealan, ali pitanje je koji vam predstavlja manji emotivni teret. Naravno, ove dileme nema ako cena akcije brzo padne sa 81$ na 60$, ali takve situacije su retke.

Moj lični pristup je postepeno građenje pozicije. U navedenom primeru, na ceni od 78$ kupio bih akcije za 500$, zatim za još 500$ na 73–74$, i dodatnih 1.000$ na 70$. Mada proces zavisi i od toga o kojoj kompaniji se radi. Kada su u pitanju najkvalitetnije kompanije, spreman sam da kupim veće količine po višim cenama, jer bih žalio da ih propustim, a često se u slučaju najkvalitetnijih kompanija ispostavi da je cena koja se činila visokom zapravo bila niska.

Imate li vi strategiju građenja pozicije?

Za kraj, želim vam puno zdravlja, uspeha i sreće u 2025. godini!

Share This